Ustalanie Celów

Dzisiaj chcę się przyjrzeć kwestii ustalania celów w swoim życiu – niezależnie od tego, czego one dotyczą… czy kwestii biznesowych, czy innych. Mam trochę doświadczeń i przemyśleń w tym temacie i chcę się nimi podzielić z Tobą…

Ustalanie Celów…

Jak zaczniesz czytać książki ludzi z całego świata, którzy osiągnęli spore sukcesy, zaczniesz oglądać ich materiały wideo itd., okaże się, że większość z nich zgodnie mówi o konieczności ustalania sobie celów w życiu.

Często pojawia się też taki motyw, że trzeba sobie zapisać na kartce swój cel i wyznaczyć datę końcową jego osiągnięcia/realizacji. 

Jedną taką podstawową różnicą, którą można dostrzec w wypowiedziach tych ludzi, jest taka kwestia, iż jedni twierdzą, że trzeba sobie ustalić tak ogromny cel, który jest dla nas czymś, co w danej chwili nas przerasta i wydaje nam się niemożliwe do osiągnięcia. Inni z kolei twierdzą, że trzeba ustalić sobie cel realny do zrealizowania w tym ustalonym przez nas terminie (czyli cel z pewnymi ograniczeniami, limitami…).

 

…i kogo tu słuchać?

Żeby nie było tak łatwo, że są tylko dwie opcje… Niedawno jeden człowiek, który mocno „siedzi” w kwestii rozwoju duchowego, napisał coś takiego, że ustalanie sobie celów i później „gonitwa” za tymi celami, powoduje ogromne cierpienie… że lepiej jest „zaglądnąć w głąb siebie” i tam szukać szczęścia, a nie gonić za celami… 

Moje Doświadczenia…

Ja w ostatnich latach ustalałem sobie główny cel na ok. rok do przodu + ustalam sobie ciągle drobne cele krótkoterminowe – np. na następny dzień, tydzień lub najbliższe tygodnie.

…i patrząc na te trzy „sugestie”, różne spojrzenia ludzi na tę kwestię, mogę napisać tylko tyle, że w każdym z tamtych „spojrzeń” na sprawę, jest trochę prawdy.

Na 2016 rok, a w zasadzie na koniec tamtego roku, miałem ustalony jeden główny, duży cel, którego nie osiągnąłem (osiągnąłem sporo drobnych, ale tego największego nie), a który miał zmienić praktycznie wszystko w moim życiu… – teraz co powinienem zrobić zgodnie z wskazówkami niektórych z tamtych osób? – zmienić datę realizacji celu i zapierniczać…

…a co się dzieje wewnątrz? Czy przekładając termin realizacji celu, mam dzięki temu więcej energii, siły, chęci do działania…?

Trzeba przyznać, że końcówka roku w związku z tym, że nie udało mi się zrealizować tego, na czym mi bardzo zależało, nie była dla mnie czymś komfortowym… – czy ten brak osiągniętego celu, dał mi więcej energii do działania na nowy rok? Nie bardzo… w zasadzie to nie chciało mi się „zaczynać” nowego roku z myślą, że mimo wielu działań, mnóstwa poświęconego czasu, pewne aspekty życia pozostają na wcześniejszym poziomie.

Z kolei co mnie motywuje? – gdzieś tam przez cały czas jest ten główny cel „z tyłu głowy” i te drobne cele, zapisywane z dnia na dzień, dają mi „kopniaka” do codziennego działania, do tego, żeby się nie poddawać, żeby zmieniać siebie i swoje życie.

Poza tym, ja jestem „upartym osłem” i mimo czasem tych „gorszych chwil”, podnoszę się i działam dalej.

Więc Co Masz Robić w Kwestii Ustalania Celów?

Moim zdaniem każdy powinien spojrzeć na tę kwestię indywidualnie i przede wszystkim, żeby móc spojrzeć na tę kwestię „okiem prawdy”, trzeba tego po prostu doświadczyć, a nie bazować tylko na „opiniach” innych osób. 

Czyli zacznij stosować porady osób, które odniosły sukces i jednocześnie obserwuj, jak to wpływa na Ciebie i Twoje życie, bo to, że np. dla 100 tys. osób porada danej osoby, przyniesie dla nich ogromne korzyści, nie oznacza, że na Ciebie wpłynie ta porada i jej zastosowanie w praktyce równie pozytywnie.

Czyli wyciągaj wnioski na bazie własnych doświadczeń i obserwacji tego, co się dzieje wewnątrz Ciebie i na zewnątrz, a nie na podstawie czyichś opinii, przez które np. nic nie zaczniesz robić/zmieniać w swoim życiu.

Poza tym cele tak na dobrą sprawę, niezależnie czego one dotyczą, w fazie końcowej, mam wrażenie, że i tak znajdują swój „wspólny punkt” w świecie materialnym – przynajmniej większość z nich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *