Czy MLM To Uczciwy Model Biznesowy?

Piotr Michalak umieścił dzisiaj na swoim blogu temat dyskusyjny pt. “Czy MLM jest etyczne i moralne?”, w związku z tym, że temat ten wzbudza sporo emocji wśród ludzi.

…przy okazji tego tematu, przypomniała mi się historia, która tkwi w mojej pamięci od dawna i która zapisała się w niej „na stałe” w momencie, jak zacząłem się interesować marketingiem sieciowym.

Kiedy miały kilkanaście lat, w moich okolicach było bardzo głośno na temat firmy Amway – wtedy słyszałem od ludzi teksty w stylu „chodzą po domach i kradną”, „cholerni oszuści naciągają ludzi”… nie miałem wtedy pojęcia co to jest MLM i wierzyłem w to, co ludzie z moich okolic mówili (no bo dlaczego mieliby kłamać?).

…kilka lat temu zaprosił mnie jeden człowiek na spotkanie, na którym przedstawił mi plan marketingowy firmy Amway, produkty itp. – jakiś czas później, miałem okazję być na wydarzeniu regionalnym organizowanym przez liderów Amway w Rzeszowie… i co mogę powiedzieć na temat Amway? – normalny plan marketingowy, bardzo pozytywnie nastawieni ludzie, którzy się rozwijają i działają..

Hmmm… więc gdzie ta nieuczciwość i oszustwa, o których ludzie tak mocno dyskutowali?

Żeby było jasne – nie podjąłem współpracy z Amway, ale jak najbardziej jest to uczciwy biznes…mimo tego – powstała legenda na temat tej firmy, która tkwi nadal w umysłach ludzi, bo często spotykam się z taką sytuacją, że rozmawiając z kimś na temat innego biznesu MLM, w którym działam – na początku rozmowy pojawia się z ust tamtej osoby tekst „acha, to taki sam biznes jak Amway”. Jest to zdanie wypowiadane w negatywnym sensie, że niby tamten biznes jest „tak samo nieuczciwy jak Amway”.

Minęło sporo lat od czasu kiedy ludzie tak hucznie głosili „prawdę” na temat firmy Amway i nadal ten schemat tkwi w głowach wielu z nich.

…a z czego wynika takie podejście? Przede wszystkim z lenistwa – ludzie, którzy mają to „właściwe” według nich zdanie, z reguły nigdy nie mieli styczności z firmą Amway i nigdy nie zapoznali się dokładnie z tym biznesem lub też po prostu nie rozumieją, na jakich zasadach działają biznesy MLM.

Podejście Polaków do MLM

W Polsce mimo iż mamy coraz więcej biznesów opartych o marketing sieciowy, to wielu ludzi dostrzega na rynku tylko dwie możliwości: praca na etat lub prowadzenie tradycyjnego biznesu. Wszystko inne, co wykracza poza te ramy, jest traktowane jako coś nieuczciwego.

…natomiast marketing sieciowy daje ogromne możliwości i można dzięki temu modelowi biznesowemu osiągnąć rzeczywiście wolność (nie tylko finansową, ale również w wielu innych aspektach życia), tylko trzeba najpierw poświęcić trochę czasu na zmiany samego/samej siebie, na zmianę sposobu myślenia i naukę nowego sposobu działania/prowadzenia biznesu.

Jest sporo ludzi, którzy patrzą na MLM przez pryzmat programów typu HYIP myśląc, że jest to sposób na „szybką kasę” …i jest tutaj duże ryzyko, czyli trzeba szybko z takiego „programu” uciekać. Jest to bardzo błędne podejście.

Trzeba pamiętać, że biznesy oparte o marketing wielopoziomowy z reguły wymagają pełnego zaangażowania – to nie jest praca na etat od godz. 8 – 15… to jest w pewnym sensie styl życia, który musisz przyjąć, aby zacząć osiągać konkretne wyniki – pierwsze miesiące, a czasem nawet lata (w zależności od tego, na jakim poziomie w kwestii rozwoju/umiejętności jesteś) to ciężka praca nad sobą i rozwojem swojej grupy partnerów, gdzie często efektów w postaci dochodów nie widać. Często jest tak, że miesiącami „dokłada się” do tego biznesu, zanim zaczną być zauważalne wyniki w postaci zarobków.

…i to jest ten moment, kiedy większość ludzi przez brak wytrwałości i wiary w siebie – rezygnuje uważając, że firma ich oszukała. Często ludzie rezygnują będąc bardzo blisko osiągnięcia sukcesu – to że go nie widać fizycznie przez długi czas, wcale nie oznacza, że nie nadejdzie… tylko wytrwali ludzie mogą go doświadczyć..

Bardzo błędnym podejściem do biznesów MLM, którym kieruje się duża część ludzi jest również myślenie i działanie na zasadzie „spowoduję, żeby z mojego linku zapisało się do biznesu jak najwięcej naiwniaków, którzy będą na mnie pracować, a ja będę liczył/a tylko pieniądze” – to się NIGDY nie udaje w dłuższej perspektywie czasu.

Jeśli nie zbudujesz relacji ze swoją grupą partnerów – jeśli oni nie będą mogli na Ciebie liczyć w razie potrzeby, to szybko zaczną Ci ludzie znikać z Twojej struktury w danym biznesie i Twoja chęć „szybkich zysków” odwróci się przeciwko Tobie.

Muszę tutaj również podkreślić inną kwestię – jest również sporo ludzi z takim podejściem, że wydaje im się iż skoro zarejestrowali się z czyjegoś linku do danego biznesu, to tamten człowiek zrobi za nich wszystko, a oni będą tylko patrzeć, jak im zyski rosną na koncie – biznes MLM to nie fundacja charytatywna i sponsor nie jest od tego, żeby robić wszystko za swoich poleconych. Taki człowiek może Ci pomóc w kwestiach technicznych, może wytłumaczyć Ci plan marketingowy, jeśli go nie rozumiesz – może poprowadzić Cię w tym biznesie drogą, która sprawdza się w jego/jej przypadku, ale nikt za Ciebie nie zrobi wszystkiego, bo tylko Ty w takim biznesie jesteś odpowiedzialny/a za jego rozwój lub porażkę – to Ty musisz wykonać „główne zadanie”.

Na każdy MLM trzeba patrzeć w długiej perspektywie czasu, a nie w perspektywie dni, tygodni, czy miesiąca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *